Portfolio

world scout jamboree 2023

PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU
2017

OPIS

Specyfiką przestrzeni Jamboree jest znaczne nagromadzenie ludzi na stosunkowo małym terenie i na dość krótki czas. Projektowane miasteczko będzie relatywnie zagęszczone i nasycone różnymi przeplecionymi ze sobą funkcjami. Orientacja wśród nich może stanowić dla nieobytych z tą przestrzenią ludzi spore wyzwanie. Co więcej, ci w większości młodzi ludzie pochodzić będą z różnych kultur, a nawet z różnych kręgów kulturowych – co nie pozostaje bez wpływu na percepcję otaczającego ich środowiska.

Nie bez znaczenia jest też kwestia języka – jako narzędzia orientacji w przestrzeni, czytania znaków, wskazówek. W przypadku Jamboree uczestnicy posługują się wieloma językami opartymi niekiedy na różnych systemach znaków i pomimo, że funkcjonować będą języki oficjalne, nie można pominąć zagadnienia potencjalnej niezrozumiałości systemów orientacji i nawigacji opartych na języku.

Tak duża liczba osób w młodym wieku, stająca wobec konieczności codziennego funkcjonowania w skomplikowanym i nieznanym sobie organizmie przestrzennym, może mieć znacznie ułatwione zadanie poprzez dobór odpowiednich decyzji już w fazie projektowej, a niekoniecznie poprzez ich późniejsze korekty skomplikowanymi opisami nawigacji. Nie powinna użytkować skomplikowanego, nieoczywistego i nieprzejrzystego układu przestrzennego, nie dającego się łatwo zapamiętać – i odtworzyć w pamięci – po którym nie będzie łatwo się poruszać. Projektowany teren zlotu w takich warunkach musi w pierwszej kolejności – poza oczywistymi wymogami wynikającymi ze względów bezpieczeństwa i podstawowej funkcjonalności – spełnić wymóg czytelności przestrzennej i intuicyjności poruszania się w nim.

Date:
Category: